Tetoválás - piercing -
emlék egy életre vagy mégsem?
Liszy Gábor dr.Bajusz Huba
Tombol a nyár, mind a nők, mind a férfiak lazítanak öltözékükön, és elővillannak a tetoválások. Vannak közöttük szépek, csúnyák, szexisek, ez persze szubjektív. Aztán említhetjük a piercingeket is, melyeket vagy látunk, vagy nem. E testékszerek elhelyezésének módozatairól szinte csak a képzelet szab határt. Nem akarunk sem e testdíszítő módozatok ellen, sem mellettük szólni, pusztán arra vagyunk kíváncsiak, hogy mivel jár a test-díszítő elemeknek az elkészíttetése, illetve vannak-e a tetoválásnak, illetve a piercing elhelyezésének egészségügyi kockázatai.
Az előbbiekről Liszy Gábort, az 1995 óta működő, komoly művészeti hagyományokkal rendelkező Tatoo Magus Stúdió tetováló mesterét és művészeti vezetőjét, az utóbbiakról Dr. Bajusz Huba plasztikai sebész főorvost kérdeztük:
Liszy Gábor
1. Milyen szakképzettség szükséges ahhoz, hogy egy engedéllyel rendelkező szalonban Ön, vagy munkatársa tetoválhassa az arra vágyókat?
Az ÁNTSZ által évente indított sterilizáló és egészségügyi tanfolyam elvégzése, a területileg illetékes ÁNTSZ által kiadott stúdióműködési engedély és a ma még nem kötelező, - de igen ajánlott! - tetováló tanfolyamról szóló tanúsítvány (MTSZ).
2. Mi a különbség a kozmetikai tetoválás és a test-tetoválás között?
A hagyományos értelemben vett végleges tetoválást a bőr mélyebb rétegeibe (az irha réteg alá) juttatják be, míg a kozmetikai tetoválás - ha szakszerűen végzik - csak a bőr legfelső rétegét érinti, ami idővel kikopik. A végleges tetoválás célja grafikai minták, szimbólumok bőrre való felapplikálása. A kozmetikai tetoválás a hölgyek privilégiuma és az elsődleges nemi jellemzők - pl: ajak kontúr, szemöldök ív - felerősítésére szolgál.
3. Az utóbbira vonatkozik a kérdés: hová, főként melyik testrészükre helyeztetnek el az emberek tetoválást?
Az emberi találékonyság határtalan. Kedvelt pontok a hölgyek körében a bokacsont környéke, az alsó lábszár, a hátsó dekoltázs, derék. A férfiak előszeretettel választják a vállukat, karjukat, lapockájukat. Ezen megfigyelések mögött mély szociálantropológiai titkok húzódnak.
4. Melyek a legjellemzőbb képek, minták, vagy portrék, vagy valami más? Van most valamilyen divatirányzat?
Trendek mindig voltak és lesznek is. Régen a minták egyszerűbbek voltak és színtelenebbek. Ma már a korszerű gépeknek, technikai eszközöknek és a laboratóriumokban kifejlesztett festékanyagoknak köszönhetően nincs megvalósíthatatlan képi ábrázolás. Egy kis világhálós barangolással olyan profi művészi tetoválásokra akadhatunk amitől leesik az állunk.
5. Az Önök gyakorlatában milyen példa volt a legextrémebb tetoválandó testrészre?
A genitáliák és környékétől eltekintve majdnem minden helyre készült már tetoválás. Arcra, fenékre, emlőre nem szívesen dolgozunk, de hát ez ízlés dolga is.
6. Mennyi idő alatt gyógyul a tetoválás?
A gyógyulásnak két fázisa van. Első periódus a minta elkészültétől a sebtiszta állapotig tart: ez egyéntől függően nagyjából 7-10 nap. Ilyenkor nagyon kell vigyázni, óvni és kezelni kell a tetovált bőrfelületeket. A második periódus hosszabb ideig tart ekkor regenerálódik teljesen a bőr, de az erős fénytől még mindig tartózkodni kell.
7. Mekkora fájdalommal jár a tetoválás és maga a fájdalom mennyi ideig tart?
"Akkor nemesb-e a lélek, ha tűri balsorsa minden nyűgét, s nyilait." A beszámolók igen változatos képet mutatnak, van akinek fáj, van aki csak kellemetlen érzésnek tartja. A tetoválás befejeztével szép lassan elmúlik a fájdalom és megnyugszik a bőr.
8. Az Önök praxisában előfordult-e, hogy valakinél valamilyen szövődmény lépett fel? Ha ez Önöknél nem fordult elő, hallott-e a szakmában erről, s ha igen, megosztaná-e ezt velünk?
Több mint egy évtizedes tapasztalat alapján azt tudom mondani, hogy a szövődmények mindig a helytelen utókezelésből származnak.
A helyes utókezelésről a tetováló mesternek szóban és írásban kell tájékoztatást adni. Nyáron fokozott figyelmet kell fordítanunk a fertőzések elkerülésére. Hallottunk és olvastunk is már rémtörténeteket mindenféle gyilkos tetoválásról meg aids-et okozó testékszerről is, de véleményem szerint ezek többnyire csak a nézettséget vagy olvasottságot növelni szándékozó újságírói fogások. Igen, vannak a tetoválásnak kockázatai, de ezeket a szabályszerű tevékenységgel és a gondos kezeléssel el lehet kerülni.
9. Mekkora az a legnagyobb testfelület, amit egy alkalommal tetoválásra bevállalnak?
Ez nem bevállalom - nem vállalom kérdése. A gondosan és lelkiismeretesen eljáró tetováló folyamatosan figyelemmel kíséri a páciens fiziológiás és mentális állapotát, és e szerint időzíti munkáját. Általában egy egészséges felnőtt 1-1 1/2 órát minden gond nélkül elvisel.
10. Melyek a legújabb technikák?
Figyelemre méltó fejlődés, hogy egy-két éve hazánkban is megjelentek az egyszer használatos steril alkatrészek illetve festékek. Igaz, hogy ezek jóval drágábbak, mint elődeik, de a biztonságért áldozni kell tetoválónak és tetováltnak egyaránt.
11. Igaz az, hogy vannak idővel elhalványuló, felszívódó tetoválások?
Nincsenek, ez csak amolyan lelkiismeretlen marketingfogás azokkal szemben, akik nem szeretnének végleges tetoválást.
Másrészt azonban a nap UV-sugárzása mindenféle pigment anyagot képes elhalványítani.
12. Volt-e már olyan megrendelés, amiért valamilyen okból (akár egészségügyi, akár más) nem vállalt el?
Igen, sok olyan fiatalt el kell tanácsolnunk, aki még nem töltötte be a 18. életévét. Volt egy olyan esetünk is, amikor egy epilepsziával küzdő középkorú hölgyvendégnek kellett nemet mondanunk.
13. Ez azt jelenti, hogy amikor valaki bejelentkezik Önökhöz tetoválásra, akkor kikérdezik az egészségi állapotát illetően?
Elég nehéz dolog valakinek a magánügyei felől kérdezősködnünk, de amikor felhívjuk a paciens figyelmét a tetoválással járó tudnivalókra, diszkréten tudakozódunk egy-két olyan kérdésről is mint: mikor evett utoljára, van-e valamilyen allergiája vagy érzékenysége vagy fogyasztott-e alkoholt vagy más tudatmódosító anyagot.
14. Mi van akkor, ha véletlenül elront egy tetoválást, van-e mód a korrekcióra?
11 év tapasztalat után nem ront az ember. A tetoválás gyakorlatában létezik egy fogalom, amit angolul "Cover-Up"-nak hívnak. Ez egy korrekciós eljárás, ami annyit tesz, mint takarás. Ha kell, ez alkalmazható.
15. Sokan nem festett, hanem tárgyiasult jelet szeretnének testükön, valamilyen testékszert, azaz piercinget. Ahhoz is kell valamilyen szakképzettség, hogy valaki piercinget helyezzen el a páciens valamelyik testrészén?
Természetesen hasonló szigorú követelményrendszernek kell megfelelnie a piercinget berakó személynek, mint egy tetoválónak. A gyakorlat azt mutatja, hogy sok esetben egy és ugyanaz a személy mindkét munkát ellátja. A legnagyobb kockázatot inkább abban látom, hogy újabban kozmetikában, fodrásznál, szépségszalonokban is raknak be testékszert sterilizáló gép, orvosi acél eszközök és megfelelő szakmai ismeret nélkül.
16. Melyek a leggyakoribb, illetve legextrémebb testrészek, ahová manapság az emberek piercingeket helyeztetnek el?
Leggyakoribb a köldök és a nyelv-piercing az utóbbi főleg a fiatalok körében. Nehéz eldönteni kinek mi az extrém.
Dr. Bajusz Huba
1. Ha valaki most áll döntés előtt, hogy tetováltasson-e valamit magára, vagy sem, milyen szempontokat mérlegeljen?
Maga a Tattoo szó a tahiti „tatu" szóból származik, aminek a jelentése, „nyomot hagyni valamin". A legfőbb kérdés, hogy akarja-e valaki valóban örökre viselni egy divathullám nyomát a testén? Egy jópofa ábra fiatalon érdekes lehet, korunk előre haladtával viszont örökös bélyegnek érezhetjük. Visszatartó véleményem nem a korom miatt van, sajnos én azokkal a páciensekkel találkozom többségében, akik nagyon megbánták tetoválásukat.
Nagyon figyeljünk oda, hogy mit tetováltatunk és hová. Illetve őszintén tanácsolom, hogy próbáljuk ki a választott ábrát és helyet hennatetoválással, ami csak egy hónapig tart.
2. Az Ön véleménye szerint mennyire végleges döntés egy tetoválás bevállalása?
Fogjuk fel úgy, mint végleges döntést, mert az eltávolítás elég hosszadalmas és drága művelet. Sajnos vannak olyan esetek is, amikor teljesen nyom nélkül nem is lehet eltávolítani.
3. Minden bőrtípus elviseli szövődmény nélkül a tetoválást?
Sajnos nem. Bőrünk a legjobb minőségű festékre is reagálhat allergiás reakcióval. Ha érzékenyek vagyunk egy festékre, amit előre nem is tudhattunk, a folyamatos festék irritáció állandó ekcémát tarthat fenn. Az amatőr, ismeretlen eredetű festékek pedig külön gondot okoznak az eltávolításnál.
Egyes emberek bőre egy tűszúrásra is erős, keloidos heggel válaszolhat, aminek esetleg nyom nélküli eltávolítása egyáltalán nem is lehetséges. Néha megdöbbentő esetekkel találkozunk még kozmetikai tetoválások esetén is. A héten is láttam kozmetikai ajaktetoválás után keloidos heget körbe a száj körül.
4. Van-e egyáltalán olyan testrész, ahová Ön semmiképpen nem tanácsolná tetoválás elhelyezését? ...és miért?
Az arcon, nyakon, kézfejeken. Azokon a helyeken, amelyeket felöltözve nem tudunk eltakarni nagyon meggondolandó a tetoválás.
Változik a divat, változik a világ, változunk mi magunk is!
Ne higgyük el az egy-két év alatt felszívódó festékek ígéretét! A bőr alá juttatott festék nyoma nagyon sokáig megmarad, hosszú évek során is csak halványodik a pigmentek színe, de sok esetben egy része végleg ott marad.
5. Eltűntethető-e, ha igen milyen módon és milyen hatásfokkal?
A hiedelemmel ellentétben kimetszéssel vagy bőrátültetéssel a plasztikai sebész sem tudja heg nélkül eltávolítani a tetoválásokat. A hazánkban elérhető legjobb kezelés a Q-YAG 5 lézerkészülékkel érhető el. Legtöbb esetben Q-YAG lézerrel el lehet tüntetni a tetoválást. De a kezelések száma és egyes esetekben a tetoválások eltávolításának eredménye igen sok tényezőtől függ. Köztük van a bőr minősége, a használt festékek színe, a festék anyaga és az alkalmazás mélysége is.
A keloid képződésre hajlamos bőrön már maga a tetoválás is csúnya hegnyomot hagyhat a festék alatt. Ilyen esetben a festék eltávolítása sem hozza meg a várt eredményt.
Kevés helyen foglalkoznak hazánkban lézeres tetoválás eltávolítással. Ha valakinek szüksége van rá, részletesen tájékozódhat a www.plasztika.net oldalon.
6. Szükséges-e vagy ajánlott-e előzetesen bőrgyógyász tanácsát kikérni?
Ha volt már allergiás bőrproblémánk vagy kóros csúnyán gyógyuló heg vagy oltás nyoma a testünkön, bizony érdemes lehet egy szakember tanácsát kikérni, hogy előre tisztában legyünk az adott, tehát a saját bőrünk fokozott kockázatával és ezzel összefüggésben a tetoválás várható eredményével.
7. Feltételezve, hogy a tetoválás szakszerűen, az ÁNTSZ engedélyében foglalt előírások maximális betartásával készült, lehet-e káros hatása egy szakszerű tetoválásnak?
Igen, még így is van kockázata. Tetoválás miatti bőrgyulladás, allergia, ekcéma nem is olyan ritka, mint gondolnánk. A festékek sokszor nehéz fémeket, a vörös festék például gyakran higanyt, krómot tartalmaznak, míg a legtöbbször használt fekete festékben a szerves faszénrészecskék okozhatnak bőrreakciót. Ilyenkor a bőr feldagad, gyulladás, viszketés, a bőr berepedése, hámlás, kiütés és hegesedés jelentkezhet.
Előfordul a saját bőrfesték változása is a tetoválás körül, bőrszínünk akár halványodhat, akár sötétedhet, de leírták már festékes anyajegyek rosszindulatú átalakulását, melanoma megjelenését is tetoválásban.
Néha nem várt hegesedés, egészen durva keloidos heg is keletkezhet még kozmetikai tetoválás esetén is.
A nem megfelelő tetoválás pedig halálos betegséget is okozhat.
Igen, akár súlyos vírusfertőzések áldozatai is lehetünk.(hepatitis, HIV-fertőzés), de előfordulhatnak bakteriális fertőzések a friss tetoválás után.
És ne felejtsük el a tetoválás társadalmi megítélése folyamatosan változik. Megvetést, elítélést, kiközösítést, munkahelyvesztést is tapasztalhatunk meggondolatlan tetoválás miatt.
8. Ha valaki elmegy egy tetováló-szalonba, mire figyeljen?
Korrekt, felelősségbiztosítással és nagy tapasztalattal rendelkező szakemberrel végeztessük a tetoválásokat.
Figyeljünk a higiénikus és steril környezetre is és legfőképpen a minőségi festékekre.
Tudjon nemet is mondani a tetováló, amikor egy javaslattal nem ért egyet. Tudja meggyőzni a pácienst, hogy mi a számára előnyös forma, vonal, szín és mi nem!!!.
9. Ha valaki most áll döntés előtt, abban a tekintetben, hogy egy testékszert felhelyeztessen-e magára, vagy sem, mit mérlegeljen?
A testékszer helyét, méretét is nagyon megfontoltan célszerű megválasztani. Az eltávolított testékszernek is többnyire örökös nyoma marad. A beakadt tesztékszer pedig további sérülés és heg forrása lehet.
10. Találkozott-e már olyan esettel, ahol az elhelyezett piercing valamilyen balesetet okozott vagy nem ajánlja piercing elhelyezését?
Az arcon számos maradandó sebet, heget kezeltünk már beakadt vagy átszakadt testékszer miatt. Ajak, szemöldök, orrszárnyak a leggyakoribbak. A kéz és láb területén elhelyezett testékszer is gyakran kisebb baleset forrása lehet. A pénisbe helyezett piercing miatt is kezeltünk már pácienst súlyos vérzés miatt.
Nemrégiben egy kollégám fotót mutatott praxisából, hogy a nyelv-ékszer összeakadt egy nagyajak-piercinggel. Képzeljük el milyen kényelmetlen helyzetbe, kerültek a testékszer viselők.
11. Benőhet-e a piercing, mondjuk mint például egy fülbevaló, és mi akkor a teendő?
Igen, megtörténhet. Ha nem tudjuk eltávolítani testékszerünket, forduljunk mielőbb a behelyezőhöz, ha alatta gyulladás vagy seb is van, akkor pedig mihamarabb célszerű orvosi segítséget kérni. Itt könnyen el tudják távolítani.
A testékszer is tisztítást, gondozást igényel.
Semmiképpen ne hanyagoljuk el a szövődményes testékszert!