A testékszerek új generációja néhány éve jelent meg Európában. Több néven ismert, internetes, valamint egyéb írásokban még előfordulhat rá utalás dermal anchor, surface anchor néven, vagy egy szimpatikusabb magyar megfogalmazásban, mint "egypontos" testékszer, mellyel a hagyományosnak nevezett ékszerektől való alapvető különbségre is rámutat.
Eme ékszernél egy ki/bevezető nyílás van, és az ékszer talp, vagy törzsrésze a behelyezés után egyfajta "horgonyként" tartja a fejrészt, mely optimális esetben a bőrfelületre simul. Mindez nem lenne újdonság, azonban kifejlesztése, az egyelőre véglegesnek tekintett formájának megalkotása során a kitalálóit az az elvárás vezérelte, hogy a behelyezéséhez ne legyen szükség durvább, vágással járó, sebészeti jellegű beavatkozásra. A behelyezéshez csupán magára az ékszerre, illetve egy nemes egyszerűséggel "bőrlyukasztónak"(dermal punch) nevezett eszközre, vagy akár tűre van szükség.
Az ékszer talpát meg sem mozdítva, fájdalommentesen lehetőségünk nyílik a bőrfelszín fölött elhelyezkedő ún. „fej" cseréjére, mellyel bármikor megváltoztathatjuk piercingünk színét, méretét, formáját.
Az ékszer különlegessége abban áll, hogy a test szinte bármely pontjára behelyezhető, ahol rendelkezésre áll a szükséges néhány milliméteres vastagságú bőr a csontos részek felett. A microdermal különálló egy darabos ékszerként is megállja a helyét, de leggyakoribb behelyezési gyakorlat az ékszerek csoportos elhelyezése egy adott testrészen, kiemelve ezzel ennek valamely speciális tulajdonságát, formáját.
Specialitása, hogy különböző módon el-, illetve belehelyezhető már meglevő tetoválásainkba kiemelve ennek plaszticitását pl. egy tigris két szemét kihangsúlyozhatjuk két a szemek helyére professzionálisan beillesztett vörös microdermal piercinggel.